Pewnie niejednokrotnie zastanawialiśmy się nad tym, co sprawia iż paliwo które znajduje się w baku trafia z czasem do wtryskiwaczy? Dlaczego nasz samochód zaczął nagle pracować, a sam napęd został przeniesiony na układ korbowy, co powoduje że koła zaczynają się ruszać? Wszystko to ma miejsce, na skutek działania układu paliwowego oraz możliwości jakie on nam zapewnia gdy idzie o funkcję którą pełni.
Układ paliwowy zazwyczaj kojarzy nam się z wtryskiwaczami, filtrami oraz pompami a więc elementami, o których nie tylko wiele się mówi ale też mają kluczowe znaczenie gdy idzie o proces, jaki tutaj zachodzi. Jeszcze kilka lat temu, za sterowanie układu paliwowego odpowiedzialna była technologia, oparta o gaźnik teraz dzięki zastosowaniu specjalnych sterowników wtrysku, możemy mieć większy wpływ na samo spalanie. Jeżeli zaś chodzi o samo działanie układu paliwowego, to można powiedzieć że ma on umożliwić dostarczenie paliwa oraz powietrza do cylindrów. Dochodzi następnie do sprężenia mieszanki gdy idzie o optymalne ciśnienie, co skutkuje zapłonem oraz rozpoczęciem poruszania się tłoków, kolejnym etapem jest przeniesienie napędu przez wał korbowy a także skrzynię biegów. Oczywiście nie zapominajmy też o pompie, jaka ma dostarczyć paliwo w należyty do tego sposób, tak w skrócie właśnie wygląda działanie układu paliwowego.
Kiedy możemy być pewni, że układ paliwowy w naszym aucie uległ uszkodzeniu?
Kiedy możemy być niemal w stu procentach pewni, że układ paliwowy w naszym aucie uległ uszkodzeniu? Przede wszystkim w sytuacji, gdy nasz samochód chwilę po odpaleniu zaczyna gasnąć, ewentualnie w trakcie jazdy strasznie szarpie, jest to wynikiem niewystarczającej ilości paliwa i uszkodzeniu jego poszczególnych elementów oraz komponentów. Widoczny jest także spadek mocy czy osiągów, samochód nie daje się prowadzić płynnie oraz w sposób dla nas komfortowy. Nie należy wstrzymywać się z reakcją, w przypadku dostrzeżenia pierwszych objawów czy sygnałów dotyczących problemów, z działaniem układu paliwowego gdyż może to doprowadzić do poważniejszej jego usterki oraz awarii.