Już od ponad kilkudziesięciu lat, to właśnie wtryski paliwa kosztem gaźników, znajdują wykorzystanie w silnikach spalinowych, istnieją od czasu kiedy powstały pierwsze silniki, posiadające zapłon typowo samoczynnie.
Wtryskiwacze, mają bardzo proste wręcz oczywiste zadanie, a mianowicie dostarczają one paliwo pod wysokim ciśnieniem, bezpośrednio do specjalnego zbiorniczka, który mieści się na samym końcu rozpylacza, a więc znajduje się w komorze spalania silnika. Dzięki specjalnemu otworowi, która szczelnie chroniony przez stożkową końcówkę ilicy, dochodzi do jej zaciśnięcia. Mowa więc o procesie, w którym paliwo nie tylko spalane jest w bardziej efektywniejszy oraz wydajniejszy sposób, ale też dochodzi do uzyskania większej mocy silnika, zazwyczaj skutkuje to również mniejszym zużyciem paliwa.
Śmiało więc można powiedzieć, że wtrysk paliwa ma pozwolić na :
Rozpylenie idealnej ilości paliwa
Zapewnić odpowiednią ilości paliwa przy optymalnym ciśnieniu, do komory spalania.
Kiedy wtrysk paliwa najprawdopodobniej uległ awarii?
Kiedy możemy spodziewać się, iż wtrysk paliwa najprawdopodobniej uległ awarii?
Jeżeli zapali nam się kontrolka awarii silnika, ewentualnie dostrzegamy iż samochód nie posiada takiej mocy, jaka dotychczas była możliwa do uzyskania, wtedy raczej bądźmy pewni, że doszło do uszkodzenia wtrysku paliwa, względnie nieprawidłowości gdy idzie o jego działanie. Wyższe spalanie, to kolejny sygnał jaki powinien nam dać do myślenia, i w takiej sytuacji też trzeba się zastanowić, czy winę za to nie ponosi wtrysk paliwa. Często kierowcy, pomimo pierwszych takich informacji, jakie do nich docierają, w dalszym ciągu eksploatują samochód, co jest pewnie że możliwe, ale też istnieje duża szansa, że doprowadzimy do uszkodzenia silnika. Metodą na to, jak wydłużyć okres eksploatacji wtrysku paliwa, jest między innymi jazda na pełnym baku, wykorzystanie dobrych jakościowo dodatków do samych paliw, a także systematyczna wymiana filtrów paliwa. Warto więc pamiętać o takich wskazówkach, które mogą pozwolić nam, na zwiększenie żywotności, wtrysku paliwa.