Wiele osób, nie zdaje sobie sprawy jak ważnym elementem w ich samochodach są wtryski, a przecież to jeden z podstawowych oraz najważniejszych podzespołów całego układu paliwowego.
Ma on za zadanie dostarczenie paliwa, bezpośrednio do komory spalania, wtryski też umożliwiają nam odpalenie i uruchomienie samochodu, gdyż silnik w żadnym wypadku nie może nigdy pracować, bez dostarczenia do niego niezbędnej ilości paliwa w określonym czasie. Zazwyczaj wtryskiwacze cechują się solidną konstrukcją, a także możliwością wytworzenia bardzo wysokiego ciśnienia, które pozwala na dokładne oraz wręcz precyzyjne rozpylenie paliwa, jakie wpływa na stabilną oraz równomierną pracę silnika.
Jak rozpoznać uszkodzenie wtrysków?
Zazwyczaj uszkodzenie wtrysków, jest spowodowane ich zużyciem także w kontekście poszczególnych części, z których one się składają, co więc najczęściej psuje się we wtryskiwaczu?:
– Końcówka rozpylacza, jaka może być zapchana wszelkimi zanieczyszczeniami które występują w olejach napędowych, przez co nie dojdzie do prawidłowego dozowania paliwa.
– Iglica, tutaj w większości przypadków pojawia się efekt zatarcia stożka, lub zużycia jego konkretnej części, dochodzi do tego zwłaszcza wtedy gdy nie dbamy o jakość paliwa.
– Uszczelniacze, z czasem najzwyczajniej się wycierają, należy je więc systematycznie wymieniać gdyż może dojść do całkowitej nieszczelności w samej konstrukcji wtryskiwacza.
– Gniazdo wtryskiwacza, tutaj też mowa o jego wyrobieniu, co powoduje że pojawia się nieszczelność na powierzchni która jest nierówna, a na której znajdują się wtryski.
Awaria i uszkodzenie wtrysków, skutkuje między innymi tym iż dochodzi do widocznej utraty mocy silnika, a co za tym idzie jednocześnie jego osiągami, może też pojawić się problem uruchomienia samego auta czy też sytuacji kiedy nagle ono gaśnie. Warto też zwrócić uwagę, na znacznie większe zadymienie, jest to efekt tego że wtryski są uszkodzone a przy tym też zwiększamy ilość toksycznych spalin, nie dochodzi tutaj do poprawnego dozowania ilości paliwa.